psycholog a psychoterapeuta

Czym zajmuje się psycholog, czym zajmuje się psychoterapeuta? Czym zajmuje się psychiatra?To trzy pytania na które postaram się tutaj odpowiedzieć, wskazując na najważniejsze zależnośi między tymi profesjami.

Psycholog jest absolwentem studiów wyższych na kierunku psychologia, które kończą się otrzymaniem tytułu naukowego magistra psychologii. Tytuł sam w sobie może być a w niektórych przypadkach jest bazą do podjęcia bardziej wyspecjalizowanych ścieżek zawodowych. W ten sposób będąc psychologiem można ubiegać się o posadę w korporacji, najczęściej w działach tzw. miękkiego HR, można zostać psychologiem szkolnym, pracownikiem socjalnym oraz wykonywać setki różnych zawodów bardziej lub mniej związanych z psychologią.

Psychoterapeuta jest absolwentem studiów magisterskich, który ukończył całościowe czteroletnie szkolenie z psychoterapii. Poza szkoleniem odbył odpowiednią ilość (zwykle 250 godz.) doświadczenia własnego – zazwyczaj chodzi tu o psychoterapię własną w formie grupowej bądź indywidualnej, choć np. szkoły poznawczo – behawioralne wliczają w to pracę ćwiczeniową nad schematami zachowania czy automatycznymi myślami. Przy czym psychoterapeuta aby podjąć kurs nie musi legitymować się wykształceniem psychologicznym, może być też lekarzem lub może skończyć inne pokrewne studia na poziomie magisterskim. Zwykle terapeuta należy do pewnej korporacji terapeutycznej, która go wyszkoliła, najbardziej znane i poważne korporacje w Polsce to Sekcja Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, jak wszystkie korporacje mają wiele grzechów na sumieniu ale na pewno skrupulatnie i wysoko zawieszają poprzeczkę szkoleniową a ich absolwenci koniecznie muszą zdobyć przygotowanie kliniczne.

Wybierając się do psychoterapeuty warto więc spytać czy skończył jakieś szkoły psychoterapeutyczne lub w nich uczestniczy, czy któraś z nich trwała cztery lata i czy posiada wykształcenie wyższe. Jeśli na te pytania otrzymamy odpowiedź twierdzącą i będziemy potrafili ją zweryfikować zwykle w towarzystwie, do którego terapeuta należy, wtedy możemy założyć, że mamy do czynienia z profesjonalistą. Zwykle terapeuci podają na swoich stronach do jakiego towarzystwa należą, w ramach pewności możemy zorientować się co to za towarzystwo sprawdzając je na stronie internetowej i czy rzeczywiście dany terapeuta jest absolwentem szkolenia afiliowanego przez dane towarzystwo.

Kiedy wiemy już czym zajmuje się psycholog i czym zajmuje się psychoterapeuta, chwilę trzeba poświęcić zawodowi lekarza psychiatry. Ani psycholog ani psychoterapeuta nie ma w Polsce prawa do prowadzenia farmakoterapii czyli podawania leków. Tym zajmować się może jedynie lekarz psychiatra, czyli absolwent studiów medycznych, a po nich jeszcze kilkuletniej specjalizacji psychiatrycznej. Bywa, że lekarz psychiatra jest również psychoterapeutą, ale nie jest to warunek konieczny. Więc jeśli w toku psychoterapii czy w ogóle w toku naszego życia zajdzie potrzeba brania leków psychiatrycznych należy zgłosić się do lekarza. Tylko on może orzec czy farmakoterapia a jeśli tak to jaka jest wskazana w przypadku naszych trudności.

Na koniec warto chwilę się zastanowić do kogo wybrać się najpierw? Jeśli czujemy, że jest nam naprawdę źle i bardzo ciężko, warto najpierw udać się do lekarza psychiatry, który orzeknie o potrzebie farmakoterapii bądź ją wykluczy. Pomoże też często w refleksji nad potrzebą psychoterapii. W innym przypadku, kiedy mamy jasność, że nie potrzebujemy na razie leków można udać się do psychoterapeuty. Dobry psychoterapeuta, czyli taki który spełnia kryteria o których pisałem powyżej, w toku konsultacji do psychoterapii czy też w toku samej psychoterapii sam może zalecić pacjentowi konsultacje z lekarzem.

Autor: Rafał Jaworski